Jeśli masz smartfona lub inne urządzenie mobilne, prawdopodobnie używasz aplikacji – do grania w gry, uzyskiwania szczegółowych wskazówek, uzyskiwania dostępu do wiadomości, książek, pogody i innych. Łatwe do pobrania i często darmowe aplikacje mobilne mogą być tak zabawne i wygodne, że możesz je pobrać bez zastanowienia się nad niektórymi kluczowymi kwestiami: jak są opłacane, jakie informacje mogą zbierać z Twojego urządzenia lub kto otrzymuje te informacje .

Podstawy aplikacji mobilnej
Pytania dotyczące Twojej prywatności
Pytania dotyczące reklam
Obawy dotyczące złośliwego oprogramowania i bezpieczeństwa
Opinie użytkowników aplikacji mobilnej
Dzieci i aplikacje mobilne

Podstawy aplikacji mobilnej
Co to jest aplikacja mobilna?

Aplikacja mobilna to program, który można pobrać i uzyskać bezpośredni dostęp za pomocą telefonu lub innego urządzenia mobilnego, takiego jak tablet lub odtwarzacz muzyki.
Co muszę pobrać i używać aplikacji?

Potrzebujesz smartfona lub innego urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu. Nie wszystkie aplikacje działają na wszystkich urządzeniach mobilnych. Po zakupie urządzenia zobowiązujesz się do korzystania z systemu operacyjnego i aplikacji, które z nim współpracują. Mobilne systemy operacyjne Android, Apple, Microsoft, Amazon i BlackBerry mają sklepy z aplikacjami, w których można wyszukiwać, pobierać i instalować aplikacje. Niektórzy sprzedawcy online oferują również sklepy z aplikacjami. Będziesz musiał użyć sklepu z aplikacjami, który współpracuje z systemem operacyjnym Twojego urządzenia. Aby założyć konto, konieczne może być podanie numeru karty kredytowej, zwłaszcza jeśli zamierzasz pobrać aplikację, która nie jest darmowa.

Plany danych i Wi-Fi: dwa sposoby uzyskania dostępu do Internetu z telefonu
Możesz uzyskać dostęp do Internetu za pomocą planu transmisji danych powiązanego z usługą telefoniczną lub hotspotu Wi-Fi. Firmy telekomunikacyjne zazwyczaj pobierają miesięczną opłatę za abonament na transmisję danych, dzięki któremu można połączyć się z Internetem.

Połączenia Wi-Fi zwykle są szybsze, ale musisz znajdować się w zasięgu hotspotu, aby go użyć. Większość publicznych hotspotów Wi-Fi – takich jak te w kawiarniach, na lotniskach iw hotelach – nie szyfruje informacji wysyłanych przez Internet i nie jest bezpieczna. Uzyskaj porady dotyczące korzystania z publicznego Wi-Fi.

Aby skonfigurować domową sieć bezprzewodową, musisz zapłacić za dostęp do Internetu i router bezprzewodowy, a będziesz chciał podjąć kroki w celu zabezpieczenia sieci.

Dlaczego niektóre aplikacje są bezpłatne?

Niektóre aplikacje są rozpowszechniane za darmo w sklepach z aplikacjami; programiści zarabiają na kilka sposobów:

Niektóre sprzedają przestrzeń reklamową w aplikacji. Programiści aplikacji mogą zarabiać na reklamach, więc rozpowszechniają aplikację za darmo, aby dotrzeć do jak największej liczby użytkowników.
Niektóre aplikacje oferują podstawowe wersje za darmo. Ich programiści mają nadzieję, że spodoba ci się aplikacja na tyle, aby uaktualnić ją do płatnej wersji z większą liczbą funkcji.
Niektóre aplikacje pozwalają kupować więcej funkcji w samej aplikacji. Zazwyczaj są naliczane opłaty za zakupy w aplikacji za pośrednictwem sklepu z aplikacjami. Wiele urządzeń ma ustawienia, które pozwalają blokować zakupy w aplikacji.
Niektóre aplikacje są oferowane za darmo, aby zainteresować Cię innymi produktami firmy. Te aplikacje są formą reklamy.

Pytania dotyczące Twojej prywatności
Jakie typy danych mogą uzyskać dostęp aplikacje?

Gdy zarejestrujesz się w sklepie z aplikacjami lub pobierzesz poszczególne aplikacje, możesz zostać poproszony o zezwolenie im na dostęp do informacji na Twoim urządzeniu. Niektóre aplikacje mogą mieć dostęp do:

Twój telefon i kontakty e-mail
Dzienniki połączeń
dane internetowe
dane kalendarza
dane o lokalizacji urządzenia
unikalne identyfikatory urządzenia
informacje o tym, jak korzystasz z samej aplikacji

Niektóre aplikacje mają dostęp tylko do danych, których potrzebują do działania; inni uzyskują dostęp do danych, które nie są związane z celem aplikacji.

Pamiętaj, że ktoś może gromadzić dane o odwiedzanych stronach internetowych, używanych aplikacjach i informacjach podanych podczas korzystania z urządzenia – niezależnie od tego, czy jest to programista aplikacji, sklep z aplikacjami, reklamodawca czy sieć reklamowa. A jeśli zbierają dane, mogą udostępniać je innym firmom. Jeśli obawiasz się, w jaki sposób dane są udostępniane, sprawdź ustawienia „prywatności” na swoim urządzeniu lub poszukaj sposobów „zrezygnuj” z gromadzenia danych w polityce prywatności aplikacji.
Jak mogę określić, jakich informacji aplikacja będzie uzyskiwać lub udostępniać?

Nie zawsze łatwo jest określić, do jakich danych będzie miała dostęp dana aplikacja lub w jaki sposób będzie ona używana. Zanim pobierzesz aplikację, zastanów się, co wiesz o tym, kto ją utworzył i co robi. Sklepy z aplikacjami mogą zawierać informacje o firmie, która opracowała aplikację, jeśli programista to zapewnia. Jeśli programista nie poda informacji kontaktowych – takich jak strona internetowa lub adres e-mail – aplikacja może być rzadziej godna zaufania.

Jeśli korzystasz z systemu operacyjnego Android, będziesz mieć możliwość przeczytania „uprawnień” tuż przed zainstalowaniem aplikacji. Przeczytaj je. Jest to przydatna informacja, która informuje, jakie informacje aplikacja będzie miała na urządzeniu. Zadaj sobie pytanie, czy uprawnienia mają sens z uwagi na cel aplikacji; na przykład, nie ma powodu, aby e-book lub aplikacja „tapeta” mogła czytać wiadomości tekstowe.
Dlaczego niektóre aplikacje zbierają dane o lokalizacji?

Niektóre aplikacje wykorzystują określone dane o lokalizacji, aby uzyskać mapy, kupony do pobliskich sklepów lub informacje o tym, kto może być w pobliżu. Niektóre udostępniają dane o lokalizacji w sieciach reklamowych, które mogą łączyć je z innymi informacjami w swoich bazach danych w celu kierowania reklam na podstawie Twoich zainteresowań i Twojej lokalizacji.

Gdy aplikacja uzyska zezwolenie na dostęp do danych o Twojej lokalizacji, może to zrobić, dopóki nie zmienisz ustawień telefonu. Jeśli nie chcesz udostępniać swojej lokalizacji w sieciach reklamowych, możesz wyłączyć usługi lokalizacyjne w ustawieniach telefonu. Ale jeśli to zrobisz, aplikacje nie będą w stanie podać informacji na podstawie Twojej lokalizacji, chyba że sam wejdziesz.

Twój telefon wykorzystuje ogólne dane o swojej lokalizacji, aby Twój operator mógł efektywnie kierować rozmowy. Nawet jeśli wyłączysz usługi lokalizacyjne w ustawieniach telefonu, całkowite zatrzymanie transmisji danych o Twojej lokalizacji może nie być możliwe.
Pytania dotyczące reklam
Dlaczego aplikacja, którą pobrałem, zawiera reklamy?

Programiści chcą udostępniać swoje aplikacje tak niedrogo, jak to możliwe, więc wiele osób będzie z nich korzystać. Jeśli sprzedają miejsce reklamowe w aplikacji, mogą zaoferować aplikację po niższych kosztach, niż gdyby nie wyświetlały reklam. Niektórzy programiści sprzedają przestrzeń w swoich aplikacjach sieciom reklamowym, które z kolei sprzedają przestrzeń reklamodawcom.
Dlaczego widzę reklamy, które robię?

Reklamodawcy są przekonani, że chętniej klikną reklamę skierowaną na określone zainteresowania. Niektóre sieci reklamowe gromadzą zbierane aplikacje informacyjne, w tym dane o lokalizacji, i mogą je łączyć z informacjami na temat nawyków przeglądania Internetu lub rodzaju informacji podawanych podczas rejestrowania się w usłudze lub zakupu czegoś online.

Obawy dotyczące złośliwego oprogramowania i bezpieczeństwa
Czy powinienem zaktualizować moje aplikacje?

Twój telefon może wskazywać dostępność aktualizacji dla twoich aplikacji. Warto zaktualizować aplikacje zainstalowane na urządzeniu i systemie operacyjnym urządzenia, gdy dostępne są nowe wersje. Aktualizacje często mają poprawki zabezpieczeń, które chronią twoje dane i urządzenie przed najnowszymi złośliwymi programami.
Czy aplikacja może zainfekować mój telefon złośliwym oprogramowaniem?

Niektórzy hakerzy stworzyli aplikacje, które mogą infekować telefony i urządzenia przenośne złośliwym oprogramowaniem. Jeśli Twój telefon wysyła wiadomości e-mail lub SMS-y, które nie zostały napisane, lub instaluje aplikacje, których nie pobrałeś, możesz zobaczyć oznaki złośliwego oprogramowania.

Jeśli uważasz, że masz złośliwe oprogramowanie na swoim urządzeniu, masz opcje: możesz skontaktować się z obsługą klienta firmy, która wykonała Twoje urządzenie lub możesz skontaktować się z operatorem komórkowym, aby uzyskać pomoc.
Opinie użytkowników aplikacji mobilnej
Czy mogę ufać wszystkim opiniom użytkowników, które czytałem o aplikacji?

Większość sklepów z aplikacjami zawiera opinie użytkowników, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o pobieraniu. Ale niektórzy programiści aplikacji i ich marketerzy postawili sobie za konsumentów pozytywne komentarze na temat ich własnych produktów. W rzeczywistości Federalna Komisja ds. Handlu ostatnio pozwała firmę, by opublikowała fałszywe komentarze na temat aplikacji, które były promowane.

Dzieci i aplikacje mobilne
Co powinienem wiedzieć, zanim pobierzę aplikację dla moich dzieci?

W ostatnim badaniu aplikacji mobilnych dla dzieci pracownicy FTC stwierdzili, że aplikacje dla dzieci mogą:

zbierać i udostępniać dane osobowe
pozwól swoim dzieciom wydawać prawdziwe pieniądze – nawet jeśli aplikacja jest darmowa
uwzględniać reklamy
link do mediów społecznościowych

Co więcej, aplikacje mogą nie powiedzieć, że to robią.

Aby dowiedzieć się więcej o aplikacji przed jej pobraniem, spójrz na zrzuty ekranu, przeczytaj opis, ocenę treści i opinie użytkowników, a także wykonaj kilka badań na temat programisty. Możesz również przeglądać zewnętrzne opinie ze źródeł, które szanujesz.
Czy istnieją sposoby na ograniczenie wykorzystania moich aplikacji przez dzieci?

Zanim przekażesz telefon lub tablet swoim dzieciom, zapoznaj się z ustawieniami. Możesz ograniczyć treści do tego, co jest odpowiednie dla wieku Twojego dziecka, ustawić hasło, aby aplikacje nie mogły być pobierane bez niego, i ustawić hasło, aby Twoje dzieci nie mogły bez niego kupować rzeczy. Możesz również wyłączyć Wi-Fi i usługi transmisji danych lub przełączyć telefon w tryb samolotowy, aby nie mógł połączyć się z internetem.

Najlepszym sposobem na bieżąco z aplikacjami dla dzieci jest wypróbowanie ich i porozmawianie z dziećmi na temat zasad korzystania z aplikacji.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.