Kupno używanego samochodu #1

Zanim zaczniesz robić zakupy na używany samochód, odrób trochę pracy domowej. To może zaoszczędzić Ci poważne pieniądze. Zastanów się, jakie są Twoje przyzwyczajenia kierowcy, do czego samochód będzie używany i jaki masz budżet. Modele badań, opcje, koszty, zapisy napraw, testy bezpieczeństwa i przebieg – online oraz poprzez biblioteki i księgarnie.

 

Zanim kupisz używany samochód

Zapłać w całości lub w Finanse

Sprzedaż dystrybutorów i przewodnik dla kupujących

Gwarancje

Umowy serwisowe

Niezależna kontrola przed zakupem

Prywatna sprzedaż

Jeśli masz problemy

 

 

Zanim kupisz używany samochód

 

Niezależnie od tego, czy kupujesz używany samochód od dealera, czy od osoby:

 

Przetestuj jazdę samochodem w zróżnicowanych warunkach drogowych – na wzgórzach, autostradach i w ruchu stop-and-go.

Poproś właściciela pojazdu, dealera lub warsztatu o rejestr konserwacji samochodu.

Określ wartość pojazdu przed wynegocjowaniem zakupu. Sprawdź Przewodniki National Automobile Dealers Association (NADA), Edmunds, Kelley Blue Book i Consumer Reports. Niektóre z tych organizacji pobierają opłaty za te informacje.

Zbadaj koszty utrzymania modeli, którymi jesteś zainteresowany, w tym częstotliwość napraw i kosztów konserwacji.

Sprawdź samochód za pomocą listy kontrolnej. Listy kontrolne można znaleźć w czasopismach, książkach i na stronach internetowych poświęconych używanym samochodom.

Sprawdź, czy w pojeździe nie ma żadnych naprawionych wycofań. Zacznij od zapytania sprzedawcy, czy pojazd, który rozważasz, ma wycofanie. Możesz również sprawdzić się wpisując numer VIN na stronie safercar.gov lub dzwoniąc na numer infolinii bezpieczeństwa National Truck Safety Administration (NHTSA) pod numerem 1-888-327-4236. Jeśli nastąpi wycofanie, poproś sprzedawcę, aby to naprawił lub podał informacje, które potwierdzają, że został naprawiony. Należy pamiętać, że prawo federalne nie wymaga od sprzedawców naprawiania przypomnień o używanych samochodach, więc może być konieczne samodzielne wykonanie naprawy. Ale nie czekaj – według NHTSA wszystkie zgłoszenia bezpieczeństwa stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, a pozostawione bez naprawy mogą prowadzić do wypadków.

Uzyskaj niezależną recenzję historii pojazdu. Sprawdź zaufaną usługę bazy danych, która zbiera informacje od władz państwowych i lokalnych, stoczni ratunkowych i firm ubezpieczeniowych. Na przykład Departament Sprawiedliwości Krajowego Systemu Informacji o Trakcie Samochodowym (NMVTIS) oferuje informacje na temat tytułu pojazdu, danych licznika przebiegu i niektórych historii uszkodzeń. Należy spodziewać się niewielkiej opłaty za każdy raport. National Crime Bureau (NICB) prowadzi bezpłatną bazę danych zawierającą informacje na temat szkód powodziowych i innych informacji. Możesz sprawdzić historię samochodu za pomocą numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN). Możesz także wyszukiwać w Internecie dla firm, które sprzedają raporty historii pojazdów. Jeśli raport nie jest aktualny lub podejrzewasz, że go brakuje lub zawiera informacje, zweryfikuj je w firmie raportującej. Informacje w raportach mogą nie być kompletne, więc możesz chcieć uzyskać drugi raport od innej firmy raportującej. Niektóre strony internetowe dealerów zawierają linki do bezpłatnych raportów.

Rozważ zatrudnienie mechanika do sprawdzenia samochodu.

 

Płatność w pełnej lub finansowej

 

Masz dwie możliwości: zapłacić w całości lub sfinansować w czasie. Finansowanie zwiększa całkowity koszt samochodu, ponieważ płacisz również za koszt kredytu, w tym odsetki i inne koszty. Zastanów się, ile możesz odłożyć, miesięczną opłatę, okres finansowania (np. 48 miesięcy) i roczną stopę procentową (APR). Stawki są zwykle wyższe, a okresy finansowania krótsze w przypadku używanych samochodów niż w przypadku nowych.

 

Dealerzy i inne źródła finansowania (takie jak firmy finansowe, kasy oszczędnościowo-kredytowe i banki) oferują różnorodne warunki finansowania. Rozejrzyj się, porównaj oferty i wynegocjuj najlepszą ofertę. Jeśli jesteś kupującym po raz pierwszy – lub Twój kredyt nie jest duży – zachowaj ostrożność w zakresie specjalnych ofert finansowania. Mogą wymagać dużej zaliczki i wysokiego APR. Jeśli zgadzasz się na finansowanie o wysokiej stopie procentowej (APR), możesz podjąć duże ryzyko.

 

Jeśli zdecydujesz się sprzedać samochód przed końcem okresu finansowania, kwota, jaką otrzymasz ze sprzedaży, może być mniejsza niż kwota wymagana do spłacenia umowy finansowej.

Jeśli samochód zostanie przejęty lub uznany za całkowitą stratę z powodu wypadku, być może trzeba będzie zapłacić znaczną kwotę, aby spłacić pożyczkę, nawet po odliczeniu wpływów ze sprzedaży samochodu lub od wypłaty ubezpieczenia.

 

Jeśli pieniądze są napięte, możesz rozważyć zapłacenie gotówki za mniej kosztowny samochód.

 

Jeśli zdecydujesz się sfinansować, upewnij się, że rozumiesz umowę finansową przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów.

 

Jaka jest dokładna cena, jaką płacisz za pojazd?

Ile finansujesz?

Jaka jest opłata finansowa (kwota w dolarach, której koszt będzie kosztować)?

Czym jest APR (miara kosztu kredytu wyrażona jako stawka roczna)?

Ile dokonasz płatności – a ile każdego z nich?

Jaka jest łączna cena sprzedaży – suma miesięcznych płatności plus zaliczka?

 

Sprzedaż dystrybutorów i przewodnik dla kupujących

 

Używane samochody są sprzedawane w różnych punktach sprzedaży: franczyzobiorców i niezależnych dealerów, firm wynajmujących samochody, firm leasingowych, sklepów z używanymi samochodami i online. Zapytaj znajomych, krewnych i współpracowników o rekomendacje. Skontaktuj się z lokalną agencją ochrony konsumenta i prokurator generalny, aby dowiedzieć się, czy w sprawie konkretnego dystrybutora są jakieś nierozstrzygnięte skargi. Możesz także wyszukiwać w trybie online recenzje lub skargi. Wprowadź nazwę sprzedawcy i słowo „recenzja” lub „reklamacja” w wyszukiwarce.

 

Niektórzy dealerzy przyciągają klientów „nieporozumieniami cenowymi”, „fabrycznymi certyfikatami” używanymi samochodami i lepszymi gwarancjami. Weź pod uwagę reputację dealera podczas oceny jego reklam.

 

Dealerzy nie są zobowiązani przez prawo federalne do przyznania kupującym używanym pojazdom trzydniowego prawa do anulowania. W niektórych stanach dealerzy mają obowiązek anulowania. W innych państwach prawo do zwrotu samochodu w ciągu kilku dni w celu uzyskania zwrotu pieniędzy istnieje tylko wtedy, gdy sprzedawca zdecyduje się zaoferować ten przywilej. Dealerzy mogą opisać prawo do anulowania jako okres „odstąpienia od umowy”, gwarancję zwrotu pieniędzy lub politykę zwrotów „bez pytań”. Zanim kupisz od dealera, zapytaj o politykę zwrotów sprzedawcy, otrzymaj ją na piśmie i przeczytaj uważnie.

Dodaj komentarz