Energia słoneczna dla Twojego domu #2

Jeśli firma, w tym firma prowadząca działalność gospodarczą, ma panele słoneczne i sprzedaje wszystkie REC, traci prawo do informowania klientów, że korzysta z energii odnawialnej. Należy o tym pamiętać, jeśli prowadzisz działalność domową i chcesz twierdzić, że korzystasz z energii odnawialnej.

Sprawdź stawki

 

Porównaj szczegółowe oferty od kilku firm. Oferty powinny zawierać szczegółowe informacje o systemie, w tym:

 

spodziewana wydajność sprzętu i wielkość paneli

pełny koszt instalacji, w tym wszelkie opłaty za pozwolenia na budowę lub na energię elektryczną

czy to gwarantuje wytwarzanie określonej ilości energii

jakie gwarancje mają zastosowanie do urządzeń (takich jak panele i falowniki) oraz wykonania instalacji

 

Jeśli jesteś właścicielem systemu, musisz utrzymywać – lub płacić komuś za utrzymanie – panele i sprzęt, chyba że sprzedawca uwzględni to w umowie. Konserwacja może obejmować naprawę lub wymianę falownika lub czyszczenie paneli sporadycznie, jeśli często nie pada. Twój sprzęt może być objęty gwarancją producenta na początkowy okres jego posiadania.

Firma

 

Gdy szukasz firmy, zapytaj znajomych, rodzinę i sąsiadów o referencje. Sprawdź historię firmy ze swoim stanem i lokalnymi agencjami ochrony konsumentów oraz licencjonowaną radą wykonawców. Zapytaj, czy firma posiada licencje, certyfikaty lub obligacje wymagane przez twoje państwo, powiat i miasto. Na przykład twoje państwo może wymagać od instalatora posiadania licencji wykonawcy elektrycznego. Ponadto wyszukaj nazwę firmy w Internecie i zobacz, co znajdziesz.

Umowy leasingu i zakupu energii

 

Jeśli chcesz korzystać z energii słonecznej, ale nie możesz kupić systemu, być może będziesz mógł wydzierżawić system lub podpisać umowę zakupu energii słonecznej. W obu przypadkach będziesz mieć system zasilania energią słoneczną w twoim domu. Jeśli wydzierżawiasz lub masz umowę PPA, zwykle nie możesz ubiegać się o zwrot kosztów i nie kwalifikujesz się do ulg podatkowych lub zachęt finansowych, ponieważ te trafiają do właściciela systemu.

Wynajem

 

Jeśli wydzierżawiasz, firma instaluje system w Twoim domu i podpisujesz umowę o korzystanie z systemu. Kontrakty są długoterminowe; jakieś ostatnie 20 lat. W tym czasie masz prawo do korzystania z całej mocy produkowanej przez system, a prawdopodobnie zmniejszysz ilość energii, którą kupujesz z twojego narzędzia. Jeśli system wytwarza więcej energii niż potrzebujesz, a twoja użyteczność wykorzystuje pomiar netto, narzędzie może ci zapłacić lub zasilić twoje konto za zasilanie, które system wraca do sieci. Twoja umowa może pozwolić na zwiększenie miesięcznej płatności z czasem. Firma leasingowa prawdopodobnie będzie odpowiedzialna za utrzymanie systemu.

Umowa zakupu energii

 

Jeśli masz PPA, firma instaluje system w twoim domu i podpisujesz umowę na zakup energii, którą produkuje system. Kontrakty są długoterminowe i mogą trwać 20 lat. W przeciwieństwie do dzierżawy, nie płacisz za korzystanie z systemu i nie dostajesz automatycznie całej mocy, którą produkuje. Płacisz za moc generowaną przez system po cenie ustalonej przez dostawcę PPA. Niektórzy dostawcy PPA twierdzą, że pobierają obniżoną stawkę za energię, ponieważ otrzymują ulgi podatkowe i zachęty.

 

Zanim wydzierżawisz system lub podpisz umowę zakupu energii:

Sprawdź stawki

 

Uzyskaj szczegółowe oferty od kilku firm. Oferty powinny określać specyfikę systemu, w tym jego markę, rozmiar i wydajność. Możesz użyć konfigurowalnego kalkulatora Departamentu Energii, aby oszacować, ile energii wytworzy dany system.

 

Firma może pokazać porównanie tego, ile możesz zapłacić za energię w ciągu najbliższych kilku lat zi bez korzystania z jej systemu. Może oszacować, ile stawek przedsiębiorstw użyteczności wzrośnie rocznie, i zasugerować, że zapłacisz mniej za energię, jeśli korzystasz z jej systemu, ponieważ będziesz kupować mniej energii z tego narzędzia. Ale trudno przewidzieć przyszłe stawki za narzędzie, ponieważ wpływa na nie wiele czynników.

 

Przeczytaj stawki. Porównaj to, co mówią:

 

koszty, w tym opłaty instalacyjne i miesięczne

minimalna moc, jaką system wytworzy, i co się stanie, jeśli system nie wytworzy takiej ilości

co się stanie, jeśli awaria zasilania wpłynie na system dachowy; czy jest zapasowa moc?

w tym gwarancje i naprawy oraz czas ich trwałości

co się stanie, jeśli musisz naprawić dach po zainstalowaniu systemu

 

Przeczytaj umowę

 

Zanim wybierzesz firmę, przeczytaj umowę. Upewnij się, że warunki pasują do treści reklam, propozycji i sprzedawców firmy. Rozumiesz:

 

jak długo trwa umowa

ile zapłacisz miesięcznie (z dzierżawy) lub za kilowatogodzinę (z PPA)

czy płatności wzrosną w okresie obowiązywania umowy. Jeśli tak, dowiedz się, kiedy one wzrosną i o ile.

jeśli musisz zapłacić jakiekolwiek inne koszty lub opłaty

jeżeli umowa zawiera „gwarancję wydajności” i sposób, w jaki firma zapłaci, jeśli system nie wytworzy minimalnej ilości energii

kto zapewni usługi konserwacji i naprawy oraz wszelkie opłaty za te usługi

 

Umowa powinna również powiedzieć:

 

kto otrzyma ulgi podatkowe lub inne zachęty związane z tym systemem

kto będzie zachowywał REC generowane przez system

co musisz zrobić, aby utrzymać kontrakt w dobrej kondycji, na przykład zapłacić rachunek w określonym terminie, lub powiadomić firmę, jeśli planujesz sprzedać swój dom

co się stanie, jeśli chcesz wcześnie zakończyć kontrakt. Czy są opłaty za wcześniejsze zakończenie połączenia lub inne opłaty?

co dzieje się z systemem po zakończeniu umowy. Czy możesz odnowić swoją umowę najmu lub PPA? Kup system? Czy to usunięto? Ile kosztują te opcje?

 

Jeśli sprzedajesz swój dom

 

Dowiedz się, w jaki sposób umowa wpłynie na Twoją zdolność do sprzedaży Twojego domu. Czy umowa:

 

pozwala przenieść system do nowego domu? Jaki będzie to kosztować?

pozwalasz przenieść umowę do kupującego?

zażądać od firmy pisemnego powiadomienia, jeśli chcesz przekazać umowę kupującemu?

wymagać od kupującego spełnienia wymagań kredytowych lub uiszczenia opłat przed przejęciem umowy?

 

Jeśli uważasz, że produkt firmy nie odpowiada reklamie, możesz złożyć skargę do FTC i do państwowej agencji ochrony konsumentów.

Dodaj komentarz